Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Tengermoraj

blogavatar

Nehéz lenne sarkainál megfogni a gondolataimat, mint a tengert is. Mert végtelennek tűnő, át nem látható.

Legfrissebb bejegyzések

2015.11.10.
2015.11.02.
2015.10.17.

Követők

VéBarb

ballagási vers- Orgovány- 2014-

 Emlék

Majd egyszer,
a tegnapokba gyömöszölt
emlékeket fogod keresni  csupán,
kutatod,
a táska alján kotorászol sután,
nézed a tolltartóban,
ceruzazörgésben,
sercegésben,
régi, életlen hegyezőben,
csengő berregésben hallgatod,
hogy hátha ott van,
az uzsonnás dobozban
morzsák közt rázkódva,
ebédlőben felejtett kabátok alatt,
a tornaszőnyegre dobva hanyatt,
labdapattogásban,
vagy földrajz röpdogában,
hideg folyosók végében
kuporogni valahol…
A tegnapokba gyömöszölt
emlékeket keresni a padlón,
krétacsikorgásban,
tanulószobában,
könyvek lapjai között,
baráti nevetésben,
történelem felelésben,
gyereknapi zűrzavarban,
őszi, nedves avarban,
szamárfülekbe bújva,
magad után húzva,
nézed,
keresed,
kutatod,
hogy hol van
a boldogság,
a pillanat,
a tegnap,
az emlék,
amit éveken át gyűjtöttél össze,
barátok,
tudás,
siker
és csapás,
mind- mind
tegnapokba gyömöszölt emlékek csupán,
ha nem őrzöd őket tovább.


Tovább

szék s fehér vár kép ekben






















































Tovább

Pucolás


A tanyára kimenni mindig olyan érzéssel tölt el, mintha visszaugrottunk volna tíz évet a múltban, ugyanolyan mint gyerekkoromban, csak a papa halála óta eltávozott belőle a lélek, ami kicsit meseszerűvé tette, életre keltette az összes összehordott tárgyat. Kísérteties lett, szürke, mintha a papával együtt kihunytak volna a színek is.
Lotyog az eső, véres csizmák talpára ragad a sár, mintha el akarná tüntetni a gyilkos nyomokat, mossa el a mocskot, a vért, a szagot, az emléket.
Tisztít.
A disznó oldalára döntve fekszik a sártenger felett egy tutajon, apa kezében a láng, feketedik az állat kifakult, vértelen teste, a mellettem lévő kis árokba csordogál ( az előbb kaparta kis lapáttal az öcsém ), az eső csapkodása még lendületesebben kavarja a kis patakot.
Undorodom az egésztől, még sem akarok elmenni, jó ez a meleg, egészen forró már a lábszáram, felülről esik az eső, pörkölt bőr- és szőr-szag kering körülöttünk, belénk ivódik az áldozat szaga.
Bemegyek a házba, a nagynéném elém rak egy láda répát. Újságpapírt terítek a talpam elé, vizet öntök a tálba, pucolni kezdek. Kicsi kis répák, még a veteményesben nőttek a nyáron, azóta a kamrában voltak, kicsit fonnyadtak is, nehezebben megy a hámozás. Mama a mellettem lévő kanapén ül, a disznóról beszél, a mindennapokról, a fájó reggelekről, a barátosnéról, tudom, hogy mennyire szeret beszélni, felvetem, hogy meséljen valamit a háborúról, mert az nagyon érdekel, hogy itt mi volt, meg hogy volt.
Kezében egy fej vöröshagyma, pucol és aprít, nem könnyezik, hozzászokott már, körbenéz lopva, a háborúról… ismétli. Hát, a háború borzalmas volt. Amikor Budapestre jöttek az oroszok, itt még csak a hírük volt, de persze egyre nyomultak be. Volt olyan, hogy éppen a szomszéd Vadász Ferivel kártyáztam, olyasfajta idős lehettem mint a húgod, 13 körül. Aztán hallotta a Feri bácsi, hogy valami dobog odakint és mondta, hogy bújjak be az ágy alá gyorsan. Hát félve, de azért bebújtam. A nagy orosz bejött, szétnézett. – Gyévuska;- húzogatta fel a szemöldökét én meg ott kuporogtam a kanapé alatt, a férfi meg egyszer csak ráhuppant a kanapéra azzal az óriási testével.
Amikor a nagy ember felment a padlásra, hogy megnézze, nem rejtőzik-e mégiscsak az a gyévuska odafent, gyorsan kiosontam az istállóba. Ott térdig hóban vártam, amíg Feri bácsi utánam jön és behív, de az az orosz estig bizony el nem ment, a lábaim teljesen megfagytak, nem bírtam mozdulni, úgy húzott ki a Feri bácsi.
Küzdök a répával, otthon kaparni szoktam, úgy sokkal egyszerűbb, de a mama tuti belekötne, hogy hogyan csinálom, ezért csak pucolom a répát, nyeklik a kezemben, nagyon fonnyadt.
 Olyan is volt aztán, hogy éppen iskolába mentünk, aztán láttuk, hogy a falu kezdetétől, hosszú sorokban álltak az emberek, körülöttük  katonák, csúnyán méregettek minket, mi megakartuk kérdezni az embereket, hogy mi ez, de a katonák odaordítottak a tömegnek, minket meg arrébb löktek a tekintetükkel. Zsidók voltak. Suttogva mondta. Körbenézett, hogy van-e még valaki a szobában, vagy bizalmas közegben vagyunk, senki nem fogja tovább adni a múltnak, hogy ő ezt most kimondta.
Nehéz idők voltak. De a Jóistennel mégis csak túléltük. Aztán láttuk azt is, ahogyan a fiatal nőket megerőszakolva, darabokban vitték a lovaskocsin. Látta arcomon a borzalmat, hogy mindjárt belehányok a répadarabos vízbe, egy kicsit hallgatott, megforgatta kezében a fej vöröshagymát, pucolta, darabolta, nem könnyezett, hozzászokott már, majd kifejtette, hát igen, a nőket először megerőszakolták, ez akkor szokás volt, rengeteg nőt, aztán felfújták őket a végbelükön keresztül, majd feldobálták a testmaradványokat a kocsikra.

 - De kislányom, azt a répát lehet ám kaparni is, én tudod, mindig úgy szoktam, ezek már egy ideje ott fonnyadnak a kamrában, mondtam apádnak, hogy rakja földbe őket, de hát ki hallgat már a vén öregasszonyra, nézd csak, így sokkal egyszerűbb.
Tovább

Átirat, Illyés Gyula: Egy mondat a zsarnokságról című művére, Egy mondat a játékról

Hol játék van,
ott játék van,
kimondott szóban,
most esett hóban,

nemcsak a gyerekszobában,
elnyűtt mondókákban,
madárcsicsergésben,
tavaszi napsütésben,

nemcsak a zenében,
 az ember farzsebében,
vidám gyermek kacajban,
 zsúfolt utcazajban,

nemcsak a felhők fölött,
fény és árnyék között,
megismerésben,
pillangó kergetésben,

nemcsak a táncban,
nyári homokvárban,
betlehemes porcelánban,
őszi fák lombjában,

nemcsak a teliholdban,
szerelmes félmosolyban,
ott van a halálban,
anya szavában,

ott van a gondolatban,
minden pillanatban,
hol játék van,

ott játék van.
Tovább

Illusion
















just magic














Tovább